Yleisurheilu

Arvokilpailukalenteri 2018

 

Arvokilpailukalenteri 2018                       

 

 

 

20.1

Parayleisurheilun SM-kisat

Lahti, Nastola

3.2

Talvimestaruuskilpailut – Kiekko M/N, M/N22-17

Pori

11.2

Hallimaaottelu FIN-SWE-NOR-DEN/ISL

Uppsala, SWE

17.2

Talvimestaruuskilpailut – Moukari M/N, M/N22-17

Kaustinen

17.-18.2

SM-hallit M/N

Helsinki

24.-25.2

SM-hallit, nuoret M/N22-19-17

Kuortane

1.-4.3

MM-hallit

Birmingham, GBR

3.3

Talvimestaruuskilpailut – Keihäs M/N, M/N22-17

Tampere

3.-4.3

SM-hallimoniottelut M/N, M/N22-17, P/T15

Jyväskylä

9.-11.3

TJIG

Tampere

10.-11.3

Euroopan heitto cup

Leiria, POR

24.3

MM-½-maraton

Valencia, ESP

14.4

SM-maantiejuoksut

Heinola

5.-6.5

MM-kilpakävelyn joukkuemestaruuskilpailut

Taicang, Kiina

6.5

SM-maastot

Salo

19.5

Helsinki City Running Day

Helsinki

19.5

Euroopan 10 000 m cup

Lontoo

21.5

PM-10 km

Kööpenhamina, DEN

26.5

Kultainen keihäs

Vantaa

26.5

ECCC B-ryhmä                    M/N

Tampere

31.5

Tähtikisat

Turku

5.6

Paavo Nurmi Games

Turku

6.6

Nuorten Eliittikisat

Janakkala

9.6

Tähtikisat

Jyväskylä

9.-10.6

PM-moniottelut M/N22,19,17

NOR

13.6

Motonet GP

Espoo

14.-16.6

YAG

Espoo

16.-17.6

FIN-SWE-EST moniottelu-mo

Pärnu, EST

17.6

SM-maantiekävelyt

Espoo

17.6

Tähtikisat

Raasepori

20.6

Nuorten Eliittikisat

Vantaa

23.6

Motonet GP

Kuortane

24.6

Tähtikisat

Saarijärvi

27.6

Tähtikisat

Orimattila

28.6-1.7

Lajikarnevaalit

-

4.7

Motonet GP

Joensuu

7.7

Tähtikisat

Lahti

7.-8.7

SFI:n mestaruuskilpailut

Pietarsaari

5.-8.7

Nuorten EM-kilpailut        M/N17

Győr, HUN

10.-15.7

Nuorten MM-kilpailut       M/N19

Tampere

19.-22.7

Kalevan kisat

Jyväskylä

26.7

Nuorten Eliittikisat

Vaasa

28.7

Motonet GP

Lapinlahti

29.7

Tähtikisat

Helsinki

3.-5.8

SM                                      M/N22,19

Laitila


 6.-12.8

EM-kilpailut

 

Berliini, GER

10.-12.8

SM

P/T15,14

Saarijärvi

10.-12.8

SM

M/N17,16

Espoo

11.-12.8

PM-nelimaaottelu + Ch’s

M/N19

Hvidovre, DEN

11.-12.8

Nordic-Baltic Ch´s

M/N22

Gävle, SWE

15.8

Tähtikisat

 

Seinäjoki

19.8

Tähtikisat

 

Kotka

20.-26.8

Parayleisurheilun EM-kisat

 

Berliini, GER

23.8

Motonet GP finaali

 

Lappeenranta

24.8

Tähtikisat

 

Tampere

25.-26.8

SM-moniottelut

M/N22-17, P/T15,14

Oulu & Kempele

31.8.-1.9        Suomi-Ruotsi M/N & M/N17                                        Tampere

1.9                 Seuracup finaalit               Nokia, Valkeakoski, Urjala, Tampere

8.-9.9             IAAF Maailman Cup                                                      Ostrava, CZE

8.-9.9             SM-viestit                                                                      Mikkeli

15.-16.9         KLL:n mestaruuskilpailut                                              Hämeenlinna

22.9               SM-maraton                                                                  Lappeenranta

6.-18.10         Nuorten Olympialaiset                                                 Buenos Aires, ARG

10.11             PM-maastot                                                                   ISL

9.12               EM-maastot                                                                   Tilburg, NED

 

 

Tämä kalenteri ei ole kaiken kattava arvokilpailukalenteri. Lisätietoja löytyy mm.: http://www.european-athletics.org/calendar/ http://www.iaaf.org/competition/calendar/